(+48) 571 890 034 biuro@studio-fotografika.pl
Jak mocne punkty dodadzą mocy Twoim zdjęciom?

Jak mocne punkty dodadzą mocy Twoim zdjęciom?

Dla początkujących fotografów zagadnienie mocnych punktów może wydawać się bardzo tajemnicze, a wręcz zakrawające pod czarną magię, ale nic bardziej mylnego. Czym prędzej trzeba zdać sobie sprawę z ich istnienia, a następnie skutecznie nabytą wiedzę wykorzystać przy najbliższym fotografowaniu.

W jaki sposób robisz zdjęcia?

Przeglądając portale społecznościowe, które dosłownie pękają od ilości zamieszczanych na nich zdjęć bardzo szybko można zauważyć, iż znaczna część użytkowników nie zwraca nawet uwagi na to w jaki sposób robi się zdjęcia. Nadal spora ilość osób jest utwierdzona w przekonaniu, że liczy się ilość, a nie jakość lub, że tylko wyuczeni fotografowie potrafią zrobić profesjonalne zdjęcia, a jest to błędne myślenie. Skoro czytasz ten artykuł to pewnie dlatego, że chcesz wzbogacić swój warsztat o ważną teorię co mnie osobiście bardzo cieszy. Oswajając się od samego początku z zasadami prawidłowego fotografowania wyrobimy sobie nawyk prawidłowego kadrowania, dzięki czemu oszczędzimy sobie przyglądania bardzo podobnych ujęć jednej i tej samej scenerii z czego ostatecznie i tak większość zdjęć zostałaby usunięta.

Jak mocne punkty dodadzą mocy Twoim zdjęciom?

Kadr w fotografii

Kadr jest to pojęcie, które pojawia się w wielu sztukach obrazowania. W fotografii kadr jest obszarem, który chcemy uwzględnić na naszych zdjęciach, jest wszystkim tym co widzimy za pomocą wizjera w aparacie w chwili rejestrowania obrazu. Chcąc stworzyć perfekcyjną fotografię pod względem kompozycyjnym, należy pamiętać o istotnych zasadach, które pomagają w stworzeniu poprawnej ekspozycji tak, aby umiejętnie przyciągnąć oko widza do właściwego punktu fotografii i wywrzeć na nim konkretne emocje.

Jak mocne punkty dodadzą mocy Twoim zdjęciom?

Trójpodział

A teraz nie pozostaje nam nic innego jak tylko płynnie przejść do zagadnienia jakim jest trójpodział obrazu, który powinniśmy zastosować w Naszych fotografiach. Istotne informację przedstawione poniżej skutecznie pomogą Nam tę zasadę wprowadzić w czyn tak, aby robić z niej jak najwłaściwszy użytek. Trójpodział to podstawowa zasada prawidłowego kadrowania w fotografii, a zarazem najbardziej znana i co bardzo ważne - łatwa do opanowania. Dzięki tej zasadzie Nasze zdjęcia będą czytelne oraz przyjemne w odbiorze.

Jak mocne punkty dodadzą mocy Twoim zdjęciom? Jak mocne punkty dodadzą mocy Twoim zdjęciom? Jak mocne punkty dodadzą mocy Twoim zdjęciom?

Mocne punkty obrazu fotograficznego

Abyśmy mogli zrozumieć tę zasadę w praktyce musimy przeciąć zdjęcie dwoma liniami pionowymi oraz trzema liniami poziomymi w taki sposób, aby uzyskać 9 jednakowych prostokątów. Miejsca w którym przecinają się linie trójpodziału to mocne punkty obrazu. Co powoduje, że są mocne? Te cztery punkty to miejsca gdzie Nasze oczy kierują się w pierwszej kolejności, one właśnie najsilniej skupiają Nasz wzrok – i oto cały sekret, który, gdy już poznamy powinniśmy śmiało wykorzystywać. A czy któryś z tych czterech punktów ma szczególną moc?! Otóż tak, zostało naukowo potwierdzone iż gałka oczna instynktownie zaczyna oglądać zdjęcie od lewej strony do prawej, wobec tego górny punkt po lewej stronie jest najważniejszym z tych punktów. W tym punkcie oko zatrzymuje się najczęściej. Komponując zdjęcia z użyciem tych punktów fotografie będą harmonijne, przejrzyste, a i sam przekaz będzie silniejszy.

Należy robić również użytek z dwóch linii poziomych, które ten trójpodział budują. Nasz kadr zostanie dodatkowo wzbogacony, gdy umieścimy linie horyzontu w 1/3 bądź w 2/3 całego kadru. Fotografowanie przy wysokiej pozycji aparatu minimalizuje pierwszy plan. Natomiast przy niskiej pozycji aparatu podkreśla się pierwszy plan, które może okazać się mało ważny w ujęciu ogólnym. Jeśli chcemy uzyskać wrażenie przestrzenne i podkreślić partię nieba, które jest pełne ogromnych chmur należy pamiętać, by umieścić linię horyzontu nisko. Kiedy umieścić linię horyzontu w 1/3, a kiedy w 2/3 kadru? Na to pytanie odpowiedź nie zostanie udzielona, ponieważ to fotograf musi zadecydować, które rozwiązanie okaże się w danej sytuacji tym najlepszym. Wszystko zależy od tego co znajduje się poniżej, a co powyżej linii horyzontu.

Jak mocne punkty dodadzą mocy Twoim zdjęciom?

Podstawowe zasady kompozycji oraz kadrowania, fotografia sztuką wyboru

Ale czy to oznacza, że jeśli nie umieszczę głównego obiektu bądź postaci którą fotografujemy w mocnym punkcie obrazu to fotografia będzie zła?! Oczywiście, że nie. Reguły są po to, żeby się do nich stosować, ale nie oznacza, że trzeba się stosować do nich za wszelką cenę. W końcu ktoś kiedyś powiedział, że reguły są po to, żeby je łamać. Warto znać podstawowe zasady kompozycji oraz kadrowania, które przy fotografowaniu są bardzo pomocne. Trójpodział oraz mocne punkty to bardzo istotna zasada, którą powinno się znać oraz wiedzieć na czym polega, ale nie należy jej stosować za każdym razem. W końcu co za dużo to nie zdrowo, nadużywanie czy usilne trzymanie się tych zasad może spowodować, że Nasze zdjęcia staną się przewidywalne, a co jeszcze gorsze po prostu nudne.

Nie możemy również zapominać o tym, iż fotografia jest sztuką i każdy postrzega ją bądź tworzy na własny, a tym samym unikalny sposób. Fotografia to sztuka wyboru. Jeśli już wychodzić poza schemat ściśle określonych i przyjętych reguł to zawsze świadomie pamiętając również o tym, iż kadr jest indywidualnym aspektem każdego zdjęcia.

    ×

    Koszyk