Krajobraz w rozumieniu fotografii to obiekt czystego jej zainteresowania. Otaczający Nas plener bardzo często stanowi inspirację dla wielu artystów oraz fotografów. Krajobraz nierzadko staje się przez to dla osób z kręgu sztuki pewnego rodzaju wewnętrzną fascynacją. Kadr może być uzupełniony na przykład budynkami, mostem lub postaciami, które pełnią w ten sposób funkcje Stafarzu – a więc pełnią w kompozycji obrazu rolę uzupełnienia, ożywienia, a przedstawiane są głównie w mocnych punktach, dzięki czemu cały obraz zyskuje na wartości wizualnej.
-
Rodzaje obrazów można podzielić na przykład według
Pór roku - które zapewne z łatwością każdy z nas potrafi wymienić z zamkniętymi oczami, wobec czego nie ma potrzeby ich w tym miejscu wyliczać. Rodzaje krajobrazu można podzielić również ze względu na ukształtowania terenu i tu już można podać przykład jakim będzie krajobraz górzysty. Plener ciągle ulega zmianie, w zależności od pory roku czy pogody, a i sami mieszkańcy Polski coraz częściej mają zaszczyt doświadczenia nawet dwóch pór roku w ciągu jednego dnia i to w przeciągu zaledwie kilku godzin. Z historii wiemy, że istniało wielu artystów – malarzy, którzy malowali swoje ulubione krajobrazy we wszystkich porach roku, tak by ukazać ich piękno we wszelkich możliwych sytuacjach, które przez wiele godzin, a nawet dni skrupulatnie odwzorowywali. Według mnie najtrudniejszym czynnikiem jest konieczność nauczenia się widzenia i odtwarzania na zdjęciach całkowitej potęgi krajobrazu.

Ważne czynniki w fotografii krajobrazowej
Wiele jest czynników, które odgrywają znaczącą rolę dzięki czemu pomagają, ale też ułatwiają zaprezentować obraz adekwatnie do całej otaczającej go sytuacji. Ta kategoria fotografii kryje w sobie pewnego rodzaju magię, która może dla niektórych osób stanowić pewnego rodzaju sentyment oraz umożliwia retrospekcję w czasie. Fotografia krajobrazowa znacznie odróżnia się od fotografii studyjnej, reklamowej czy też katalogowej. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, iż trzeba dostosować się w niej do oświetlenia istniejącego. Odpowiednie przedstawienie krajobrazu, który nie jest dla nas codziennością, pozwala nam oderwać się od szarej rzeczywistości i przenieść nas w zupełnie inny świat - świat pełen czaru. Ale, żeby nikt nie pomyślał sobie, że ten czar tak bez większego trudu zagości na Naszych zdjęciach. Niestety bez wysiłku się tego nie osiągnie.
Wiele zdjęć powstało o bardzo wczesnych porach dnia, a i nie rzadko samo dotarcie do konkretnego miejsca również zajmuje sporą ilość czasu, dlatego fotografowie krajobrazowi dość często są świadkami chwili, w której noc przeradza się w nowy dzień co tylko dodaje większej czarowności ich zdjęciom. Zatem jeśli ktoś nie zalicza się do porannych ptaszków tylko chętniej do nocnych drapieżników to również będzie miał sporo okazji na tworzenie fotografii krajobrazowej, ale w nocnej odsłonie.
Tworząc krajobraz nocny trzeba odpowiednio wykorzystać piękno światła rozgwieżdżonego nieba czy też w samej istocie Księżyca – nie oznacza to jednak, że fotograf nie ma wpływu na to, jak obiekt będzie wyglądać na fotografii. Wykonując zdjęcia nocne w świetle Księżyca musimy naświetlać je nawet i przez kilka minut. Oczywiście długość czasu naświetlania jest zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać i musimy koniecznie pamiętać o tym, aby Księżyc nie był wówczas w kadrze, co pozwoli na perfekcyjne wykonanie Naszego artystycznego zamysłu.

W tym właśnie momencie niektórym osobą może nasunąć się następujące pytanie: Ale czy to oznacza, że fotografia krajobrazowa to tylko i wyłącznie czyste piękno? Oczywiście, że nie! Krajobraz to nasze otoczenie, które towarzyszy nam na co dzień, a jednak na fotografii prezentuje swoje uroki, których zapewne wcześniej nie dostrzegaliśmy. Poza tym musimy pamiętać również o tym, że „piękno” jest pojęciem względnym. Umiejętnym patrzeniem na Nasz otaczający świat, uczymy innych dostrzegać w nim to, czego być może nigdy nie byli nawet świadomi. Weźmy za przykład krajobraz Śląska, który wielu osobą kojarzy się z brudem lub z przytłaczającą szarością. Obraz ten można ukazać w sposób bardzo ujmując - dla pewnych osób i tak nie będzie on niczym nadzwyczajnym, a dla innych może stanowić coś, co poruszy ich serce. W końcu drastyczna rzeczywistość, która często jest nieodłącznym elementem Naszego życia, jest zarówno krajobrazem naszego życia, pełnego pod względem określonych tradycji oraz zwyczajów.



Kontrola kompozycji
Tworząc sztukę trzeba posiąść umiejętność kontroli kompozycji. Należy dokładnie rozejrzeć się dookoła, tak aby znaleźć w naszym odczuciu najlepsze miejsce do wykonania zdjęcia. Krajobraz może okazać się znacznie ciekawszy przez umieszczenie na pierwszym planie elementów, które tworzą określoną scenerię. Ten prosty zabieg spowoduje, że uwaga obserwatora zostanie skierowana na ten konkretny fragment kadru. Bardzo ważna jest również wysokość: jeśli umieszczamy aparat wysoko, wtedy możemy usunąć z kadru niepotrzebne detale. Odpowiedni kadr w dużej mierze decyduje o tym czy uda się wydobyć odpowiednią esencje chwili.
Oświetlenie oraz motyw to wyróżniające się elementy krajobrazu. Każdy z nich stanowi przecież mieszaninę barw, odcieni i faktur widzianych w perspektywie. Należy pamiętać również o tym, że krajobraz może mieć wygląd o wiele bardziej dramatyczny przez zachmurzenie lub przy intensywnie burzowym oświetleniu. Jeśli pragniemy uzyskać obraz wywierający wrażenie, trzeba znaleźć sposób, który skutecznie połączy i scali poszczególne elementy w uprzednio uporządkowaną, określoną całość.

Chcąc odznaczyć się w konkretnej dziedzinie fotografii, musimy włożyć w nią cząstkę siebie.
Wszystko po to, aby tworzyć coś, co będzie sprawiać innym ludziom radość i wprowadzać ich w zachwyt – krótki bądź nieco dłuższy, oby mimo wszystko w ten dłuższy. Pomoże również dostrzegać szczegóły, które często mogą okazać się znacznie bardziej wymowne niż przedstawienie całej przestrzeni. Twórzmy zawsze ze świadomością, że możemy przyczynić się nie tylko do własnego rozwoju, ale jednocześnie do rozwoju innych. To, co robimy, daje przecież szczęście nie tylko nam samym. Z każdym wciśnięciem spustu migawki przekazujmy nasze indywidualne spojrzenie na świat, wyrażające siebie samego, pełnię emocji oraz potęgi natury, która jest częścią naszego życia. Nie zależnie czy spędziliśmy z okiem przy wizjerze dziesiątki godzin czy nawet setki zawsze musimy pamiętać o tym, że każde miejsce kryje w sobie jakieś piękno, które możemy uchwycić na zdjęciach. I co dalej? A potem nic jak tylko się tym cieszyć i eksponować choćby na ścianach Naszych mieszkań, które unikalny krajobraz może skutecznie ożywić, nawet te pozornie zwyczajne wnętrza.
W powyższym wpisie można z łatwością odnaleźć kilka przydatnych wskazówki jak zaprzyjaźnić się z fotografią krajobrazową. Natomiast klikając w jeden z odnośników, które znajdują się poniżej można zapoznać się z Naszymi aktualnymi ofertami oraz promocjami na wywołanie zdjęć czy innych wydruków cyfrowych w różnych dostępnych formatach.